Azərbaycan kapitalını cəlb etmək üçün Ukrayna öz qanunlarını liberallaşdırmalıdır
Ukraynanın Xarkov şəhərində “İnnovasiya, sərmayə: Xarkov təşəbbüsü” adlı beynəlxalq iqtisadiyyat forumu keçirilib.
Forumda 20-yə yaxın ölkənin Ukraynadakı səfirləri, beynəlxalq maliyyə qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Beynəlxalq forumda çıxış edən Azərbaycanın Ukraynadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Azər Xudiyev bildirib ki, Azərbaycanın separatizmə məruz qalması, torpaqlarımızın 20 faizinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilməsi ölkənin investisiya mühitinə təsir edir.
A.Xudiyev deyib ki, separatizm iqtisadi inkişafa mənfi təsir edir. Ona görə də beynəlxalq maliyyə qurumları işğalçılıq siyasəti yürüdən Ermənistana qarşı iqtisadi sanksiyalar tətbiq etməlidir.
Azərbaycanda sağlam investisiya mühitinin yaradıldığını vurğulayan səfir bildirib ki, ölkəmiz xarici investorların cəlbində maraqlıdır və onların fəaliyyəti üçün beynəlxalq standartlar tətbiq edilir.
“Azərbaycan şirkətlərinin Ukraynaya investisiya cəlbini artırmaq üçün ölkə qanunları liberallaşdırılmalıdır. Azərbaycan Ukrayna ilə birgə şirkətlərin yaradılmasında maraqlıdır” deyə A.Xudiyev çıxışında qeyd edib.

Ukraine should liberalize its laws to increase the involvement of Azerbaijani companies’ investment in the country, said Azerbaijan’s Ambassador to Ukraine Azer Khudiyev.
Azerbaijan, in turn, is interested in establishing joint ventures with Ukraine, the ambassador said addressing an international economic forum in Kharkiv, Ukraine.
The forum brought together ambassadors of nearly 20 countries to Ukraine and representatives of international financial organizations.
The ambassador emphasized that a healthy investment environment was created in Azerbaijan. “Our country is interested in attracting foreign investors, and international standards are applied for their activities.”
Khudiyev went on to say that the occupation of 20 percent of Azerbaijani territory by Armenian armed forces affects the country’s investment climate.
“As separatism has a negative impact on economic development, international financial institutions should apply economic sanctions against Armenia, which pursues the policy of occupation,” he said.