Xarkov şəhərində dahi mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin heykəlinin ucaldılmasına dair razılıq əldə edilib
Ukraynanın ikinci böyük şəhəri olan Xarkovda Nizami Gəncəvi adına parkın açılması və orada dahi mütəfəkkirin heykəlinin ucaldılması planlaşdırılır.
Bu barədə ilkin razılaşma Xarkov şəhər meri Gennadi Kernes ilə Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Azər Xudiyev arasında keçirilən görüşdə əldə edilib.
A.Xudiyev bildirib ki, səfirlik Xarkov şəhərində Azərbaycana dair parkın açılmasında maraqlıdır.
“Azərbaycan ilə Ukrayna arasında bütün sahələrdə olduğu kimi mədəniyyət sahəsində də uğurlu birgə layihələr həyata keçirilir. Hər iki ölkənin regionları arasında əməkdaşlıq daha da gücləndirilməlidir”, - deyə səfir əlavə edib.
G.Kernes öz növbəsində bildirib ki, Xarkov şəhərində metropolitenin yenilənməsi, yeni metro xətlərinin açılması, parkların salınmasında Azərbaycan şirkətlərinin iştirakında maraqlıdırlar. “Xarkovda infrastruktur layihələrin reallaşmasında Azərbaycan şirkətlərini iştirak etməyə çağırıram. Biz bilirik ki, Azərbaycanda uğurlu infrastruktur layihələr həyata keçirilir. Azərbaycan modelinin Xarkovda tətbiqində maraqlıyıq”, - deyə mer əlavə edib.
Görüşdə azərbaycanlı tələbələrin Xarkovda təhsil məsələləri və digər qarşılıqlı maraq doğuran mövzular müzakirə olunub.

Monument of Nizami Ganjavi to be erected in Ukraine
Opening park named after Nizami Ganjavi and erection of his statue in Kharkiv, the second-largest city of Ukraine is planned.
The preliminary agreement regarding this was reached at the meeting between the ambassador of Azerbaijan to Ukraine Azer Khudiyev and Mayor of Kharkiv Hennady Kernes.
A.Khudiyev said at the meeting that Azerbaijan is ready for opening of Azerbaijani park in Kharkiv city and to invest.
“As in all areas, successful jointly projects are carried out between Azerbaijan and Ukraine in the culture field too. Cooperation between the two countries should be further strengthened,” the ambassador added.
Hennady Kernes stated that they are interested in the participation of Azerbaijani companies in renovation of subway, opening of new subway lines, opening of parks in Kharkiv city: “I invite Azerbaijani companies to participate at the projects of infrastructure works in Kharkiv.  We know that successful infrastructure projects are carried out in Azerbaijan. We are interested in the implementation of Azerbaijani model in Kharkiv."
Education issues of Azerbaijani students in Kharkiv and other issues of mutual interest have been discussed at the meeting as well.