Azərbaycan Respublikasının Ukraynaya növbəti humanitar yardımı barədə mətbuat məlumatı
Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətlərə cavab olaraq, mövcud vəziyyətlə əlaqədar zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpası məqsədilə, Azərbaycan tərəfindən Ukrayna xalqına əsas elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardım göndərilib.
“Azerenerji” ASC-nin təmin etdiyi 45 güc transformatoru və 50 generatorun ilk hissəsini daşıyan yük avtomobil karvanı bugün Ukraynanın ölkəmizdəki səfirinin və “Azerenerji” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə Qobu Enerji Qovşağının ərazisindən yola salınıb. Sözügedən yükün çəkisi 52.2 ton təşkil edir və 4 TIR vasitəsilə daşınır. Ümumi məbləği təxminən 1 milyon 422 min manat olan humanitar yükün tam çatdırılması məqsədilə ikinci yük avtomobil karvanının yaxın günlərdə yola çıxması nəzərdə tutulub.
Ukraynadakı böhranla bağlı Azərbaycan Respublikasının göstərdiyi humanitar yardımın ümumi məbləği artıq 30 milyon manata yaxındır. Bununla yanaşı, son 6 ay ərzində müxtəlif qurumlar tərəfindən Ukrayna xalqına humanitar yardım xarakterli xidmətlər göstərilib. Belə ki, müharibədən zərər çəkmiş, ailə üzvlərini itirmiş ümumilikdə 90-a yaxın ukraynalı uşaq tibbi və sosial-psixoloji reabilitasiya məqsədilə ölkəmizə gətirilib. İrpen şəhərində hərbi əməliyyatlar nəticəsində dağılmış Zərifə Əliyeva adına 12 saylı məktəb tam bərpa edilib, humanitar yardım xarakterli müxtəlif tədbirlər həyata keçirilib.

Azerbaijan sends 45 power transformers and 50 generators to Ukraine
As a response to the appeals submitted by Ukraine, Azerbaijan send humanitarian aid consisting of basic electrical equipment to Ukrainian people for restoration of a sustainable supply of electric energy in the affected areas due to the existing situation.
A truck convoy carrying the first part of 45 power transformers and 50 generators provided by "Azerenergy" OJSC departed today. The weight of the cargo is 52.2 tons and it is transported by 4 TIR trucks. In order to fully deliver the humanitarian cargo, the total amount of which is approximately 1 million 422 thousand manats, it is planned to leave the second truck convoy in the next few days.
The total humanitarian aid provided by the Republic of Azerbaijan due to the crisis in Ukraine is nearly AZN 30 mln. Moreover, over the past 6 months, various agencies provided humanitarian aid services to the Ukrainian people. Thus. in total, about 90 Ukrainian children who suffered from the war and lost their family members were brought to our country for medical and social-psychological rehabilitation. School #12, named after Zarifa Aliyeva, which was destroyed as a result of military operations in the city of Irpen was completely restored, and various humanitarian measures were implemented.