Azərbaycanın göndərdiyi humanitar yardım Ukraynaya təhvil verildi
Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətlərə cavab olaraq, mövcud vəziyyətlə əlaqədar zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpası məqsədilə Azərbaycan tərəfindən əsas elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardım karvanı Ukraynaya çatıb.
Dekabrın 17-də humanitar yardım karvanının Ukraynanın Rumıniya ilə sərhəd ərazisi olan Çernovtsı şəhərində təhvili mərasimi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın Ukraynadakı müvəqqəti işlər vəkili Sabir Rzayev, Ukrayna Energetika Nazirliyinin yanında Humanitar Yardım Mərkəzinin rəhbəri Petro Lutsiv, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə açıqlama verən Sabir Rzayev bildirib ki, humanitar yardıma 45 güc transformatoru və 50 generatoru daxildir. Onların ilk hissəsi artıq Ukrayna ərazisindədir. Ümumi məbləği təxminən 1 milyon 422 min manat olan humanitar yükün tam çatdırılması məqsədilə ikinci yük avtomobili karvanının yaxın günlərdə yola çıxması nəzərdə tutulub. Sabir Rzayev bildirib ki, Ukraynadakı böhranla bağlı Azərbaycan Respublikasının göstərdiyi humanitar yardımın ümumi məbləği 30 milyon manata yaxındır.
Humanitar yardıma görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürünü bildirən Ukrayna Energetika Nazirliyinin yanında Humanitar Yardım Mərkəzinin rəhbəri Petro Lutsiv isə açıqlamasında qeyd edib ki, Azərbaycanın göndərdiyi güc transformatorları və generatorlar Nikiolayev, Sumı, Boradyanka, Xerson, Xarkov, Zaporojye şəhərlərində enerji təchizatının bərpasına sərf ediləcək.
Qeyd edək ki, son 6 ay ərzində müxtəlif qurumlar tərəfindən Ukrayna xalqına humanitar yardım xarakterli xidmətlər göstərilib. Belə ki, müharibədən zərər çəkmiş, ailə üzvlərini itirmiş ümumilikdə 90-a yaxın ukraynalı uşaq tibbi və sosial-psixoloji reabilitasiya məqsədilə ölkəmizə gətirilib. İrpen şəhərində hərbi əməliyyatlar nəticəsində dağılmış Zərifə Əliyeva adına 12 saylı məktəb tam bərpa edilib, humanitar yardım xarakterli müxtəlif tədbirlər həyata keçirilib.

Humanitarian aid consisting of the main electrical equipment organized by Azerbaijan in response to the request received from Ukraine in order to restore a stable supply of the affected territories with electricity, arrived in Ukraine.
Ceremony of hand over the humanitarian aid caravan held on December 17, in Chernivtsi, a Ukrainian city bordering Romania. The event was attended by charge d'affaires of Azerbaijan in Ukraine Sabir Rzayev, head of the Humanitarian Aid Center under the Ministry of Energy of Ukraine Petr Lyutsiv, media representatives.
Sabir Rzayev noted that the humanitarian aid for the total amount of about 1 million 422 thousand manats includes 45 power transformers and 50 generators. Delivery of the second batch of humanitarian cargo is planned in the nearest future. Sabir Rzayev underlined that the total amount of humanitarian assistance provided by the Republic of Azerbaijan to Ukraine is about 30 million manats.
Various organizations of Azerbaijan provided humanitarian assistance to the Ukrainian people over the past six months. 90 Ukrainian children who suffered from the war and lost their relatives were brought to Azerbaijan for the medical and socio-psychological rehabilitation. School no. 12 named named after Zarifa Aliyeva, destroyed as a result of military operations in the city of Irpin, has been completely restored, and various humanitarian measures have been taken.