Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti olaraq yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində Ermənistanın növbəti təxribatları barədə
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin məlumatında qeyd edildiyi kimi, daxil olmuş operativ məlumata əsasən Ermənistan tərəfi 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarına zidd olaraq Xankəndi-Xəlfəli-Turşsu torpaq yolundan istifadə edilməklə Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti olaraq yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərinə silah və sursatların, şəxsi heyətin, o cümlədən minaların daşınmasını həyata keçirməkdə davam edib.
Azərbaycan tərəfindən daha əvvəl də məlumat verildiyi kimi, Ermənistan ərazilərimizin 30 illik işğalına son qoyulduğu 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra da öz təxribatlarından əl çəkməyib, erməni silahlı qüvvələrini tam olaraq Azərbaycan ərazilərindən çıxarmayıb, Azərbaycan ərazilərinə silah, sursat və Ermənistan Respublikasında 2021-ci ildə istehsal olunmuş minaların daşınmasını və yerləşdirilməsini həyata keçirib. Minaların yerləşdirilməsi faktları Türkiyə-Rusiya Birgə Monitorinq Mərkəzinin bölgəyə səfəri zamanı da nümayiş etdirilib.
Laçın yoluna alternativ olan köməkçi yollardan silah və sursatın, şəxsi heyət və minaların daşınması ilə bağlı daxil olmuş məlumatı yoxlamaq və dəqiqləşdirmək məqsədilə, 5 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin əməliyyat bölməsi əraziyə göndərilib, Ermənistandan Xankəndiyə silah, sursat, şəxsi heyət və minaları daşıyan avtomobillərin yoxlanmasına cəhd edilib. Bu zaman, qarşı tərəfdən açılan atəş nəticəsində Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrindən ölən və yaralananlar vardır. Qarşı tərəf Silahlı Qüvvələrimiz tərəfindən açılan cavab atəşi ilə susdurulub.
Bu kimi təcavüz aktı və təxribatlar bir daha Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğal siyasətindən əl çəkmədiyini, Ermənistan tərəfindən sülh gündəliyi ilə bağlı fikirlərin riyakarlıqdan başqa bir şey olmadığını, Ermənistanın regionda sülh və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsində maraqlı olmadığını nümayiş etdirir. Bu əməllər, Azərbaycan-Ermənistan arasında sərhəd nəzarət-buraxılış rejiminin tətbiq edilməsinin labüdlüyünü bir daha sübut edir.
Azərbaycan tərəfi bu kimi hərbi təxribatların qarşısını almaq məqsədilə, Üçtərəfli Bəyanatın icrasının təmin edilməsini, Ermənistandan qeyri-qanuni silah və sursatın, şəxsi heyətin və minaların daşınmasına son qoyulmasını, Azərbaycan ərazilərindən erməni silahlı qüvvələrini dərhal çıxarmağı tələb edir.

Press Release on Armenia’s further provocations in the territory of Azerbaijan, where the Russian Federation peacekeeping contingent is temporarily deployed
As reported by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, according to the operational information, the Armenian side, contrary to the provisions of the Trilateral Statement dated November 10, 2020, using the unpaved road of Khankendi-Khalfali-Turshsu, continued to carry out the transportation of weapons and ammunition, military personnel, including landmines to the territory of Azerbaijan, where the peacekeeping contingent of the Russian Federation is temporarily deployed.
As previously stated by Azerbaijan, Armenia did not stop its provocations even after the 44-day Patriotic War, which ended the 30-year occupation of our territories, did not fully withdraw the Armenian armed forces from the territories of Azerbaijan, and carried out the transportation of weapons, ammunition, and transferred and planted 2021-Armenia-produced landmines in Azerbaijan. The facts of the placement of landmines were demonstrated during the visit of the representatives of the Turkey-Russia Joint Monitoring Center to the area.
In order to check and verify the information received regarding the transportation of weapons and ammunition, military personnel and landmines from alternative auxiliary roads to the Lachin road, on March 5 the operational unit of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan was sent to the area, and attempted to check the vehicles transporting weapons, ammunition, military personnel and landmines from Armenia to Khankendi. However, as a result of the fire opened from the opposite side, there are deaths and injuries among the Armed Forces of the Azerbaijan Republic. The opposite side was suppressed by fire of our Armed Forces.
Such acts of aggression and provocations demonstrate that Armenia did not give up its occupation policy against Azerbaijan, Armenia’s views regarding the peace agenda are nothing but hypocrisy, and Armenia is not interested in establishing peace and security in the region. These actions once again prove the necessity for the establishment of the border checkpoint regime between Azerbaijan and Armenia.
In order to prevent such kind of military provocations, the Azerbaijani side demands the implementation of the trilateral statement, ceasing the illegal transportation of weapons and ammunition, military personnel and landmines from Armenia, as well as the immediate withdrawal of the Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan.