Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Krallığa işgüzar səfəri başlayıb
19 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Krallığa işgüzar səfərə yola düşüb.
Səfər çərçivəsində nazir Ceyhun Bayramovun Azərbaycan Respublikası ilə Birləşmiş Krallıq arasında strateji dialoqda, eləcə də Ukrayna Bərpa Konfransında iştirakı nəzərdə tutulub.
Səfər çərçivəsində nazirin bir sıra yüksək səviyyəli rəsmilərlə ikitərəfli görüşləri, beyin mərkəzlərində çıxışları planlaşdırılır.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Mr. Jeyhun Bayramov pays a working visit to the United Kingdom
On June 19, 2023, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov left for a business trip to the United Kingdom.
Within the framework of the visit, Minister Jeyhun Bayramov is expected to participate in the strategic dialogue between the Republic of Azerbaijan and the United Kingdom, as well as in the Ukraine Recovery Conference.
As part of the visit, the minister is scheduled to have bilateral meetings with a number of high-level officials and speeches at think tanks.