Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə görüşüb
21 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Krallığa işgüzar səfəri çərçivəsində Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran aktual məsələlər, Ukraynada vəziyyət, və bölgəmizdə post-münaqişə səyləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Ukrayna arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən illər ərzində iki ölkənin müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu bildirib. Nazir, Ukraynanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hər zaman dəstəkləyən Azərbaycanın Ukrayna ətrafında yaranmış böhran ilə əlaqədar göstərdiyi humanitar yardımları bundan sonra da davam etdirəcəyi bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin bölgədə mövcud vəziyyət, post-münaqişə dövründə Azərbaycanın sülh və quruculuq səyləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, mövcud çağırışlar barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Nazir Dmitro Kuleba, Azərbaycan və Ukrayna arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıqdan məmnunluqla bəhs edərək, bu istiqamətdə iki ölkənin liderləri arasında intensiv xarakter daşıyan təmasların rolunu vurğulayıb. Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardım məmnunluqla və minnətdarlıqla qeyd olunub.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba
On June 21, 2023, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba within the framework of his business trip to the United Kingdom.
At the meeting, current issues on the agenda of bilateral and multilateral cooperation between the two countries, the situation in Ukraine, and post-conflict efforts in our region were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov said that during the past years since the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Ukraine, the two countries have had various, including political, economic, cultural, humanitarian, etc. said that important achievements have been made in the direction of expanding bilateral and multilateral cooperation in the fields. The minister said that Azerbaijan, which has always supported Ukraine's territorial integrity and sovereignty, will continue its humanitarian aid in connection with the crisis around Ukraine.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other party in detail about the current situation in the region, the peace and construction efforts of Azerbaijan in the post-conflict period, the steps taken towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, and the current challenges.
Minister Dmytro Kuleba spoke with satisfaction about the bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Ukraine and emphasized the role of intensive contacts between the leaders of the two countries in this direction. Azerbaijan's humanitarian assistance to Ukraine was noted with satisfaction and gratitude.