Səfir Seymur Mərdəliyev etimadnaməsini Prezident Volodimir Zelenskiyə təqdim edib.
Azərbaycanın Ukraynada yeni təyin olunmuş səfiri Seymur Mərdəliyev etimadnaməsini Prezident Volodimir Zelenskiyə təqdim edib.
AZƏRTAC Ukraynanın Prezident Ofisinin saytına istinadla xəbər verir ki, səfir Seymur Mərdəliyevi Ukraynada diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən Volodimir Zelenski Azərbaycanın Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.
Volodimir Zelenski Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə ən səmimi təbriklərini çatdırıb və onların Kişineudakı son görüşlərinin məhsuldar keçdiyini, qarşılıqlı maraq doğuran bir çox məsələləri müzakirə edə bildiklərini qeyd edib: “Xüsusilə, biz Azərbaycanın İrpen şəhərinin bərpasında iştirakına razılaşdıq”.
“Bizim komandalarımız artıq bu sazişin həyata keçirilməsi üzərində işləyir. Bu, Ukraynanın müharibədən sonrakı bərpasına konkret töhfə olacaq”, - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Ukrayna Prezidenti, həmçinin Rusiyanın təcavüzündən əziyyət çəkən ukraynalıların Azərbaycanda səmimi qəbuluna görə təşəkkür edib.
O, Rusiyanın silahlı təcavüzünün nəticələrinin, xüsusən də Rusiya Federasiyasının Kaxovka Su Elektrik Stansiyasında törətdiyi texnogen fəlakətin aradan qaldırılmasında Azərbaycanın göstərdiyi humanitar yardıma görə minnətdarlığını bildirib. Volodimir Zelenski Azərbaycanın Ukrayna sülh formulunun həyata keçirilməsində fəal iştirakına və Qlobal Sülh Sammitində iştirakına ümid etdiyini söyləyib.
Prezident Azərbaycan iş adamlarını indidən infrastruktur və enerji layihələrinin icrasına qoşulmağa dəvət edib.

The newly appointed ambassador of the Republic of Azerbaijan to Ukraine Seymur Mardaliyev presented credentials to the President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy.
As AZERTAC reports with reference to the Office of the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy, congratulating Seymur Mardaliyev on the start of the diplomatic mission in the country, expressed gratitude to Azerbaijan for supporting the territorial integrity and sovereignty of Ukraine.
He added that the recent meeting with President Ilham Aliyev in Chisinau was productive, as it was possible to discuss many issues of mutual interest. In particular, the parties agreed on the participation of Azerbaijan in the reconstruction of the city of Irpin.
"Our teams are already working on the implementation of this agreement. This will be a concrete contribution to the post-war reconstruction of Ukraine," said Volodymyr Zelenskyy.
The President of Ukraine also thanked Azerbaijan for humanitarian assistance, in particular in overcoming the consequences of the man-made disaster at Kakhovskaya HPP, for caring for Ukrainian children and organizing their trips to Azerbaijan.
Volodymyr Zelenskyн expressed hope for the active involvement of Azerbaijan in the implementation of the Ukrainian peace formula. The President also invited Azerbaijani business to participate in the implementation of infrastructure and energy projects in Ukraine.