Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Ukraynanın Baş naziri Denis Şmığalı Ukraynanın Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov Ukraynanın Baş naziri Denis Şmıqala Ukraynanın Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik məktubu ünvanlayıb.
Məktubda Azərbaycan və Ukrayna xalqları arasında əsrlərdən bəri davam edən dostluq və əməkdaşlıq ənənələrinin mövcud olduğu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, məhz bu möhkəm təməllər üzərində qurulmuş dövlətlərarası münasibətlərin hazırkı səviyyəsi məmnunluq doğurur.
Azərbaycan-Ukrayna ənənəvi dostluq münasibətlərinin və səmərəli əməkdaşlığının xalqlarımızın və ölkələrimizin mənafelərinə uyğun olaraq bundan sonra da müvəffəqiyyətlə inkişaf edəcəyinə və genişlənəcəyinə əminlik ifadə olunub.

The Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov congratulated the Prime Minister of Ukraine Denys Shmyhal on the occasion of the Independence Day of Ukraine
Ali Asadov, the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, sent a congratulatory letter to the Prime Minister of Ukraine, Denys Shmyhal, on the occasion of the Independence Day of Ukraine.
It is emphasized in the letter that there are traditions of friendship and cooperation between the peoples of Azerbaijan and Ukraine that have been going on for centuries. It was noted that the current level of interstate relations, built on these solid foundations, gives rise to satisfaction.
Confidence was expressed that Azerbaijan-Ukraine traditional friendly relations and effective cooperation will continue to develop and expand successfully in accordance with the interests of our peoples and countries.