Elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardımın ikinci hissəsi Ukraynaya yola salınıb
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 17 iyul tarixli Sərəncamına uyğun olaraq elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardımın ikinci hissəsi Ukraynaya göndərilib.
Sözügedən humanitar yükə 900 min metrdən çox elektrik kabelləri və naqilləri, həmçinin 18 ədəd transformator və komplekt transformator məntəqələri daxildir. Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin tədarük etdiyi yardımı daşıyan 23 TIR-dan ibarət yük avtomobili karvanı bu gün Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb. Ölkə başçısının yuxarıda qeyd olunmuş Sərəncamı ilə Ukrayna xalqına humanitar yardım göstərilməsi üçün nəzərdə tutulmuş və ümumi dəyəri 7.6 milyon ABŞ dolları olan elektrik avadanlıqlarının növbəti hissələrinin yaxın müddət ərzində göndərilməsi planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, sözügedən humanitar yardımın birinci hissəsi cari ilin 30 oktyabr tarixində Ukraynaya göndərilib.

The second part of humanitarian aid, consisting of electrical equipment, departed for Ukraine
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 17, 2023, the second part of humanitarian aid, consisting of electrical equipment, was sent to Ukraine.
The humanitarian cargo includes more than 900,000 meters of electrical cables and wires, as well as 18 transformers and complete transformer stations. Today, a convoy of trucks with 23 trucks carrying aid, provided by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, left the territory of the Sumgait Technopark. The said Decree of the Head of State plans to send the following pieces of electrical equipment with a total cost of 7.6 million US dollars, intended for the provision of humanitarian aid to the people of Ukraine.
It should be noted that the first part of the mentioned humanitarian aid was sent to Ukraine on October 30 of this year.