Kiyevdə Ulu Öndərin 100 illiyinə həsr edilən poçt markası dəstinin təqdimatı olub
Noyabrın 28-də Kiyevdə Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan poçt markası dəstinin təqdimatı keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbirdə Ukrayna Ali Radası sədrinin müavini Olena Kodratyuk, xarici ölkələrin səfirləri, diplomatları, Ukrayna parlamentinin deputatları, nüfuzlu universitetlərin rəhbərləri, Azərbaycanın diaspor nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər iştirak ediblər.
Tədbirdən əvvəl Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin diplomatları Kiyevdəki Heydər Əliyev adına parkda Ulu Öndərin abidəsi önünə tər çiçəklər düzərək xatirəsini yad ediblər.
Ölkəmizin Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev mərasimdə çıxış edərək bildirib ki, poçt markası Azərbaycanın müasir tarixində silinməz izlər qoymuş, eləcə də Azərbaycan ilə Ukrayna arasında möhkəm dostluq münasibətləri yaradan Ümummilli Liderin xatirəsinə əbədi ehtiram olacaq.
“Heydər Əliyev Azərbaycanın dinamik inkişaf edən güclü ölkəyə çevrilməsi üçün geniş imkanlar yaratmış dahi rəhbər olub. Ulu Öndər öz müdrikliyi və dəmir iradəsi sayəsində Azərbaycanı ictimai-siyasi pərakəndəlikdən, eləcə də bütün sahələrdə müşahidə olunan dərin iqtisadi tənəzzüldən xilas edib, ölkənin davamlı inkişafına yol açıb. Ümummilli Liderin layiqli varisi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davamlı tərəqqi və inkişaf yolu ilə inamla irəliləyən müasir Azərbaycan Heydər Əliyevin ömürlük missiyasının və irsinin təntənəsidir. Ulu Öndər Azərbaycan-Ukrayna münasibətlərinin memarıdır və hazırda Prezident İlham Əliyev iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin dərinləşdirilməsi siyasətini uğurla davam etdirir”, - deyə diplomat vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, Heydər Əliyevin ən böyük arzusu Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpası idi. Onun bu istəyi Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi gerçəkləşdi. Bu gün üçrəngli Bayrağımız Azərbaycanın bütün ərazisində vüqarla dalğalanır.
Ulu Öndər haqqında sənədli filmin nümayişindən sonra çıxış edən Ukrayna Ali Radası sədrinin müavini Olena Kondratyuk vurğulayıb ki, Heydər Əliyevin Ukrayna dövləti və xalqı üçün xidmətləri misilsizdir.
“Azərbaycanın dəstəyi lazım olanda Heydər Əliyev həmişə Ukraynanın yanında olub. Heydər Əliyev Azərbaycan ilə Ukrayna arasında dostluq və əməkdaşlığın inkişafındakı müstəsna xidmətlərinə görə hələ 1997-ci ildə Ukraynanın ali mükafatı - “Yaroslav Mudrı” ordeni ilə təltif edilib. Bu gün də Azərbaycan ilə Ukrayna arasında strateji əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Müharibə dönəmində Azərbaycan Ukraynaya humanitar yardımlarını davam etdirməkdədir”, - deyə Olena Kondratyuk vurğulayıb.
“Ukrpoçta”nın Kiyev şəhər departamentinin rəhbəri Olesa Kopçuk isə çıxışında Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş poçt markası dəstinin tarixi əhəmiyyətindən danışıb.
Daha sonra poçt markası dəstinin imzalanması mərasimi olub.
Tədbirin iştirakçılarına xatirə olaraq marka və zərflər verilib.
Qeyd edək ki, “Azərpoçt” tərəfindən Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyi ilə sıx əməkdaşlıq əsasında və Ukraynanın milli poçt operatoru “Ukrpoçta” şirkətinin sifarişi ilə hazırlanmış poçt markası dəstində Heydər Əliyevin 1993-2003-cü illərdə Azərbaycan Prezidenti vəzifəsində işlədiyi dövrlər təsvir edilib. Heydər Əliyev markası fərdi möhür kimi 2000 markadan ibarət məhdud tirajla buraxılıb.

Kyiv hosts presentation of postage stamps marking 100th anniversary of Great Leader
Supported by the Azerbaijani Embassy in Ukraine, a series of postage stamps dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev has been presented in Kyiv.
The event was attended by Deputy Speaker of the Verkhovna Rada of Ukraine Olena Kondratyuk, as well as ambassadors of foreign countries, diplomats, members of the Ukrainian parliament, heads of prestigious universities, representatives of the Azerbaijani diaspora, public and political figures.
Prior to the event, the diplomats of the Azerbaijani embassy visited the park named after Heydar Aliyev in Kyiv to pay tribute to the memory of the Great Leader and laid flowers in front of the monument of the Great Leader.
In his opening remarks, Azerbaijani ambassador to Ukraine Seymur Mardaliyev, noted that the postage stamps will be eternal tribute to the memory of the National Leader who left an indelible marks in the modern history of Azerbaijan.
Highlighting the unparalleled services of the Great Leader in building Azerbaijani-Ukrainian friendly ties, the diplomat noted that President Ilham Aliyev is successfully pursuing the policy of deepening strategic partnership relations between the two countries.
The ambassador also provided insight into the historic victory of Azerbaijan achieved in the Patriotic War.
Emphasizing Heydar Aliyev's exceptional services to the state and people of Ukraine, Deputy Speaker of the Verkhovna Rada of Ukraine Olena Kondratyuk said: "When we ever needed Azerbaijan’s support, Heydar Aliyev has always stood by Ukraine. In 1997, Heydar Aliyev received the highest award of Ukraine - "Yaroslav Mudry" order for his exceptional services in the development of friendship and cooperation between Azerbaijan and Ukraine. Even today, Azerbaijan and Ukraine enjoy strategic cooperation. During the war, Azerbaijan continues to provide humanitarian aid to Ukraine".
The event also featured the screening of a documentary highlighting the life and activity of National Leader Heydar Aliyev.
Head of Kyiv City Department of Ukrposhta Olesya Kopchuk underscored the historical significance of the postage stamps dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
The event then featured the signing ceremony of the postage stamp.
The postage stamps, which reflect the period of Heydar Aliyev's tenure as the President of Azerbaijan in 1993-2003, were issued in a limited edition of 2000 copies.