Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Ukrayna Milli Filarmoniyasında klassik musiqi konserti keçirilib
Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə bağlı Ukrayna Milli Filarmoniyasında klassik musiqi konserti keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Ukrayna Milli Simfonik Orkestrinin klassik musiqi çıxışına Azərbaycanın Xalq artisti, professor Yalçın Adıgözəlov dirijorluq edib.
Konsertdə Ukrayna mədəniyyət və informasiya siyasəti naziri vəzifəsini icra edən Rostislav Karandeyev, Ukrayna Milli Polisinin rəisi İvan Vıqovskiy, Ukrayna Prezidentinin Krımdakı nümayəndəsi Tamila Taşeva, energetika, maliyyə, daxili işlər nazirlərinin müavinləri, Ali Radanın deputatları, universitet rektorları, xarici ölkələrin səfirləri, Ukraynada akkreditə edilmiş diplomatik korpusun, Ukraynada fəaliyyət göstərən Azərbaycan dövlət şirkətlərinin nümayəndələri, diaspor təşkilatlarının rəhbərləri və fəalları, elm adamlar, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Konsertdən əvvəl çıxış edən bu ölkədəki səfirimiz Seymur Mərdəliyev bildirib ki, Heydər Əliyev tarixə Ukraynanın böyük dostu, Azərbaycan ilə Ukrayna arasında dostluğun və strateji tərəfdaşlığın banisi kimi düşüb. Heydər Əliyev hadisələrlə zəngin siyasi fəaliyyəti boyu həmişə Ukraynanın yanında olub. Təsadüfi deyil ki, bugünkü konsert bu heyrətamiz salonda keçirilir, çünki Ukrayna Milli Filarmoniyasının bərpası üçün vəsaitin toplanmasına məhz Heydər Əliyev kömək etmişdir.
Səfir vurğulayıb ki, Heydər Əliyev irsinə əsaslanan iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin dərinləşdirilməsi bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
“Şübhəsiz ki, Heydər Əliyevin ən böyük arzusu Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etmək idi. Onun bu arzusu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2020-ci ildə gerçəkləşdi”, - deyə diplomat əlavə edib.

Concert dedicated to the 100th Anniversary of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev held at the National Philharmonic of Ukraine
A classical music concert dedicated to the 100th anniversary of the birth of the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was held at the National Philharmonic of Ukraine.
As AZERTAC reports, on the initiative and organization of the Embassy of Azerbaijan in Ukraine, the performance of classical music by the National Symphony Orchestra of Ukraine was conducted by People's Artist of Azerbaijan Professor Yalchyn Adigozelov.
The concert was attended by the Minister of Culture and Information Policy of Ukraine Rostyslav Karandeev, the head of the National Police of Ukraine Ivan Vyhovskyi, the representative of the President of Ukraine in Crimea Tamila Tasheva, deputy ministers of energy, finance, internal affairs, deputies of the Verkhovna Rada, rectors of universities, ambassadors of foreign countries, accredited in Ukraine, representatives of the diplomatic corps, representatives of Azerbaijani state companies operating in Ukraine, leaders and activists of diaspora organizations, scientists, culture and art.
Speaking before the concert, Ambassador of Azerbaijan in Ukraine Seymur Mardaliyev noted that Heydar Aliyev was known as a great friend of Ukraine, the founder of friendship and strategic partnership between Azerbaijan and Ukraine. Throughout his eventful political career, Heydar Aliyev was always close to Ukraine. It is no coincidence that the concert takes place in this amazing hall, because it was Heydar Aliyev who helped raise funds for the restoration of the National Philharmonic of Ukraine.
The ambassador emphasized that the deepening of the strategic partnership between the two countries based on Heydar Aliyev's legacy is being successfully continued today by the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
"Undoubtedly, Heydar Aliyev's greatest wish was to restore the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. This dream of his came true in 2020 under the leadership of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev," the ambassador added.