Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Dmitro Kuleba ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
13 may 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Ukrayna xarici işlər naziri Dmitro Kuleba arasında telefon danışığı aparılıb.
Tərəflər Azərbaycan ilə Ukrayna arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən nəqliyyat, enerji və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edib.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycanla Ukrayna arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
İki ölkə və xalqlarımız arasında münasibətlərin tarixi təməllərə əsaslandığı, daim beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən ərazi bütövlüyü və suverenliyə hörmət əsasında inkişaf etdiyi qeyd olunub.
Ukrayna tərəfi Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardımın ölkəsi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb və buna görə minnətdar olduqlarını qeyd edib.
Bununla yanaşı, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press-release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba
On May 13, 2024, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bairamov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba.
The two sides discussed issues of cooperation between Azerbaijan and Ukraine in various spheres, in particular in the transport, energy and humanitarian spheres.
During the telephone conversation, satisfaction was expressed with the current level of strategic partnership relations between Azerbaijan and Ukraine.
It was noted that the relations between the two countries and peoples are based on historical ground and are constantly developing based on respect for the norms and principles of international law, in particular, territorial integrity and sovereignty.
The Ukrainian side emphasized the importance for the country of humanitarian aid provided by Azerbaijan to Ukraine, and expressed gratitude for it.
In addition, there was an exchange of views on other issues of bilateral and regional cooperation of mutual interest.