Kiyevdə Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə qəbul keçirilib
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın bu ölkədəki səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının və Ukraynanın Dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev bildirib ki, 106 il əvvəl, 1918-ci ilin mayın 28-də “İstiqlal” Bəyannaməsinin qəbulundan sonra bütün müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) yaradılıb.
“Ciddi daxili və xarici çağırışlara baxmayaraq, AXC effektiv dövlət institutları yaratmağa, vətəndaşlarının hüquqlarını qorumağa və beynəlxalq ictimaiyyətin etimadını qazanmağa nail olub. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin mövcudluğu 1920-ci ilin aprelində bolşevik istilası ilə sona çatsa da, 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdi. Azərbaycanın üçrəngli bayrağı, dövlət himni və gerbi Xalq Cümhuriyyətinin irsini əks etdirir. Bu gün ölkəmiz Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin istək və ideallarını reallığa çevirir. Azərbaycan uzun tarixinin ən möhtəşəm və uğurlu dövrünü yaşayır və heç vaxt indiki qədər güclü olmayıb”, - deyə səfir qeyd edib.
Seymur Mərdəliyev bildirib ki, Azərbaycan Ukraynada müharibənin ilk günlərindən bu ölkəyə humanitar yardım göstərir və bu yardımı davam etdirməyə hazırdır.
Ukraynanın xarici işlər nazirinin müavini Yevgeni Perebiynis diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan və Ukrayna ikitərəfli müqavilələr bağlayır və iki xalqın maraqlarını təmin etmək üçün birlikdə çalışır: “Təkcə ərazi bütövlüyü və suverenliyin təşviqi zəngin tərəfdaşlığımızın təməl daşı deyil. Azərbaycan Ukraynada müharibənin Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında mümkün olan ən yaxşı şəkildə tənzimlənməsinə dəstək verir. Azərbaycan və Ukrayna beynəlxalq hüquqda eyni və ya oxşar mövqeləri bölüşür, regional, qlobal məsələlərdə yaxşı ünsiyyəti təşviq edir”.

A reception on the occasion of Azerbaijan's Independence Day held in Kyiv
A reception was held in the capital of Ukraine on the occasion of May 28 - Independence Day of Azerbaijan.
Event organized by the Azerbaijani Embassy in Kyiv started with the National Anthems of the Republic of Azerbaijan and Ukraine, AZERTAC reports.
Speaking at the event, the Ambassador of Azerbaijan to Ukraine Seymur Mardaliyev noted that 106 years ago, on May 28, 1918, the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) - the first parliamentary republic in the entire Muslim East was proclaimed - and the Declaration of Independence of Azerbaijan was adopted.
“Despite serious internal and external challenges, the ADR managed to create effective state institutions, protect the rights of its citizens and win the trust of the international community. Although the Azerbaijan Democratic Republic ceased to exist after the Bolshevik invasion in April 1920, Azerbaijan regained its independence in 1991. The tricolor flag, national anthem and coat of arms of Azerbaijan reflect the heritage of the ADR. Today, under the leadership of President Ilham Aliyev, our country is realizing the aspirations and ideals of the Azerbaijan Democratic Republic. Azerbaijan is experiencing the most ambitious and successful period in its ancient history and has never been as strong as it is now,” the ambassador said.
Seymur Mardaliyev noted that Azerbaijan has been providing humanitarian assistance to Ukraine since the first days of the war in this country and is ready to continue to provide this assistance.
Speaking at the event, Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Yevgeniy Perebiynis said that a number of bilateral agreements have been signed between Azerbaijan and Ukraine that meet the interests of the peoples of both countries.
“The issue of territorial integrity and sovereignty in itself is not the only cornerstone of our rich partnership. Azerbaijan supports the best possible resolution to Ukraine based on the territorial integrity and sovereignty of Ukraine. Azerbaijan and Ukraine share the same or similar positions in the international arena, as well as on regional and global issues,” noted the Deputy Minister.
During the reception, the participants of the event were shown a video telling about the successes achieved by Azerbaijan recently.