Səfir Seymur Mərdəliyev Odessa vilayətinə işgüzar səfər edib
Azərbaycan Respublikasının Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev 20-21 iyun 2024-cü il tarixlərində Odessa vilayətinə işgüzar səfər edib. Səfər çərçivəsində səfir Odessa Vilayət Dövlət Administrasiyasının sədri Oleq Kiper, Odessa Vilayət Şurasının sədri Qriqoriy Didenko, Odessa şəhər merinin müavini Pavlo Vuqelman ilə rəsmi görüşlər keçirib, Odessa vilayətinin potensialı ilə tanış olub.
Görüşlərdə iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq və yüksək səviyyəli təmaslar, iqtisadi-ticarət əlaqələri, müharibə şəraitində əməkdaşlıq üçün çətinliklər, Azərbaycanın Ukrayna xalqına göstərdiyi və davam edən humanitar yardım proqramları, Azərbaycanda mina problemi və görülən işlər, o cümlədən regionumuzda mövcud vəziyyət, Odessa ilə sıx mədəni, humanitar və iqtisadi əlaqələr barədə danışılıb, iqtisadi-ticarət, mədəniyyət, təhsil, regionlararası münasibətlər sahələrində əməkdaşlıq imkanları haqqında fikir müzakirəsi aparılıb. Müqabil tərəflər Azərbaycanın dost münasibəti və humanitar yardımlarına görə minnətdarlıq ifadə edib, bütün sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafına hazırlıq bildiriblər.
Səfər zamanı səfir Seymur Mərdəliyev “Azərbaycan evi”ni ziyarət edib, Odessa vilayətində Azərbaycan diasporunun fəalları ilə görüş keçirib, diasporumuzun fəaliyyəti və inkişafı ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.
Səfir həmçinin qardaş Türkiyənin Odessadakı Baş Konsulluğunu ziyarət edərək baş konsul Birey Yılmazsoyla görüşüb.

Ambassador Seymur Mardaliyev visited Odessa
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Ukraine Seymur Mardaliyev paid a working visit Odessa region on June 20-21, 2024. Within the visit, Ambassador held official meetings with Oleg Kiper, Chairman of Odessa Regional State Administration, Grigory Didenko, Chairman of Odessa Regional Council, Pavlo Vugelman, Deputy Mayor of Odessa, and got acquainted with the potential of Odessa Region.
The meetings discussed the strategic partnership and high-level contacts between the two countries, economic and trade relations, difficulties for cooperation in wartime conditions, the mine problem and the works carried out in Azerbaijan in this field, including the current situation in Azerbaijan. The parties talked about close cultural, humanitarian and economic relations of Azerbaijan with Odessa, discussed the possibilities of cooperation in the fields of economic-trade, culture, education, and interregional relations. The Ukrainian officials expressed gratitude for Azerbaijan's friendly attitude and humanitarian assistance, and declared readiness for the development of cooperation in all fields.
During the visit, Ambassador Seymur Mardaliyev visited the "Azerbaijan House", met with the activists of the Azerbaijani diaspora in Odessa region, and exchanged views on the activities and development of the Azerbaijani diaspora.
Ambassador also visited the Consulate General of brotherly Turkey in Odessa and met with Consul General Birey Yılmazsoy.