Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa arasında telefon danışığı barədə məlumat
10 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Ukraynanın yeni təyin olunmuş xarici işlər naziri Andrey Sibiqa arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Ukrayna arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarını Ukraynanın xarici işlər naziri vəzifəsinə təyin edilməsi münasibətilə ürəkdən təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
İki ölkə arasında qarşılıqlı hörmət və dəstək, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu bildirilib.
Nazir Andrey Sibiqa təbriklərə görə təşəkkür edib, Azərbaycan və Ukrayna arasında mövcud əməkdaşlığın bundan sonra da gücləndirilməsinə dair ümidvarlığını ifadə edib.
Ukrayna ətrafında yaranmış təhlükəsizlik vəziyyəti ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən göstərilən humanitar yardımlar, xüsusilə İrpen şəhərində infrastrukturun bərpa və yenidənqurmasına, habelə minatəmizləmə fəaliyyətinə göstərilən dəstək minnətdarlıqla xatırlanıb.
Telefon danışığında, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Information regarding the phone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrii Sybiga
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the newly appointed Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrii Sybiga on September 10, 2024.
During the telephone conversation, the current agenda of cooperation between Azerbaijan and Ukraine, as well as issues of regional and international security, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov sincerely congratulated his colleague on his appointment as Minister of Foreign Affairs of Ukraine and wished him success in his work.
It was stated that the source of satisfaction is mutual respect and support between the two countries, as well as cooperation based on the norms and principles of international law.
Minister Andriy Sybiga thanked for the greetings and expressed hope for further strengthening of the existing cooperation between Azerbaijan and Ukraine.
Humanitarian aid provided by Azerbaijan in connection with the security situation around Ukraine, especially support in the restoration and reconstruction of the infrastructure of the city of Irpin, as well as demining activities were gratefully mentioned.