Azərbaycan daha 30 ukraynalı uşaq üçün reabilitasiya proqramı təşkil edib
Ukraynada müharibədən əziyyət çəkmiş uşaqların ölkəmizə gətirilərək reabilitasiya xidmətlərinə cəlb edilməsi işləri davam etdirilir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin təşkilatçılığı ilə daha 30 ukraynalı uşaq reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilmək üçün ölkəmizə gətirilib.
Uşaqlara Agentliyin Qəbələ Uşaq Reabilitasiya Mərkəzində keçiriləcək 10 günlük proqram çərçivəsində tibbi, eləcə də sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri göstəriləcək, peşəkar psixoloqlar tərəfindən fərdi konsultasiyalar, qrup terapiyaları, eləcə də yoqa və rəqs terapiya məşğələləri təşkil olunacaq.
Reabilitasiya proqramı onların emosional vəziyyətlərinin stabilləşməsinə, cəmiyyətə inteqrasiyalarının təmin edilməsinə dəstək məqsədi daşıyır. Uşaqların Azərbaycan mədəniyyəti, tarixi ilə tanışlığı üçün Şəki və Qəbələ şəhərlərindəki muzeylərə ekskursiyalar təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, bundan əvvəlki 5 qrupla birlikdə ümumilikdə 180-dən çox ukraynalı uşaq ölkəmizə gətirilərək sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilib.

Azerbaijan continues rehabilitation programs for Ukrainian children who suffered from the war. Another 30 Ukrainian children were brought to Azerbaijan and will be provided with rehabilitation services under the organization of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population.
Medical and social-psychological rehabilitation services will be provided to children within the framework of the 10-day program at the Children's Rehabilitation Center, including individual consultations, group therapies, as well as yoga and dance therapy sessions organized by professional psychologists.
The rehabilitation program aims to support the stabilization of their emotional state and integration into society. Excursions to museums in Sheki and Gabala cities will be organized for children to familiarize them with culture and history of Azerbaijan.
It should be noted a total of more than 200 Ukrainian children were brought to Azerbaijan and provided with social and psychological rehabilitation services.