Kiyevdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi anılıb
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatının 21-ci ildönümü ilə əlaqədar Ulu Öndərin Kiyevdəki Heydər Əliyev adına parkda yerləşən abidəsinin önündə anım mərasimi keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin, GUAM, “SOCAR Energy Ukraine” şirkətinin kollektivi, Türkiyənin Ukraynadakı səfirliyinin diplomatları Ulu Öndərin abidəsi önünə tər çiçəklər düzüb, Ümummilli Liderin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Sonra səfirliyin Heydər Əliyev zalında anım tədbiri keçirilib. Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulmasında və inkişaf etdirilməsində göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, Ulu Öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illər ölkəmizin taleyinin və gələcəyinin təyin olunmasında həmişə həlledici rol oynayıb. “Ümummilli Liderin bizə qoyub getdiyi güclü Azərbaycan bu gün onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin uğurlu, düşünülmüş siyasəti nəticəsində daha da güclənir, dünyada söz sahibinə çevrilir. Məhz ona görə də, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu ərazilərimizi işğaldan azad edib”, - deyə Seymur Mərdəliyev vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin GUAM-ın Baş katibi Altay Əfəndiyev, “SOCAR Energy Ukraine” şirkətinin baş direktoru Elçin Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyevin xalqımız qarşısında xidmətlərindən, Azərbaycanda dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında rolundan danışıblar.

Bright memory of National Leader Heydar Aliyev commemorated in Kyiv
On 21st anniversary of the death of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, a commemorative ceremony was held in front of the monument to the Great Leader in the Heydar Aliyev Park in Kyiv.
As reported by AZERTAJ, staff of the Embassy of Azerbaijan in Ukraine, GUAM, SOCAR Energy Ukraine, diplomats of the Embassy of Turkey in Ukraine laid flowers before the monument to the Great Leader and honored the dear memory of the National Leader with a minute of silence.
A commemorative event continued in the Heydar Aliyev Hall of the Embassy. Azerbaijani Ambassador to Ukraine Seymur Mardaliyev spoke about the unprecedented merits of the Great Leader in the formation and development of the independent Azerbaijani state. He noted that the years that the Great Leader ruled Azerbaijan have always played a decisive role in determining the fate and future of our country. “The strong Azerbaijan, which today left us the National Leader, is becoming stronger thanks to the successful and well-thought-out policy of his worthy successor, President Ilham Aliyev, and is becoming a voice in the world. That is why, under the leadership of the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani army liberated our territories from occupation,” said Seymur Mardaliyev.
At the event, GUAM Secretary General Altay Efendiyev and "SOCAR Energy Ukraine" Director General Elchin Mammadov spoke about the merits of the Great Leader Heydar Aliyev to our people and his role in forming the traditions of statehood in Azerbaijan.