İrpendə akademik Zərifə Əliyeva adına “Linqvist” liseyinə Azərbaycan dili fənni üçün dərsliklər verilib
Azərbaycan dövləti İrpen şəhərində yerləşən akademik Zərifə Əliyeva adına 12 nömrəli “Linqvist” liseyinin Azərbaycan dili fənni üçün dərsliklər, köməkçi ədəbiyyatlar hədiyyə edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, əvvəlcə Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev liseydə Azərbaycan dili fənninin tədrisi ilə tanış olub. Səfir qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində müharibə zamanı ziyan görmüş lisey ölkəmiz tərəfindən əsaslı təmir olunub. Bu gün isə növbəti dəfə Azərbaycan dövləti tərəfindən göndərilən dərsliklər və köməkçi ədəbiyyatlar liseyə təqdim edilir.
Daim diqqət göstərdiyinə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürünü bildirən liseyin direktoru Valentina Antonenko söyləyib ki, müharibə başlayandan sonra Azərbaycan Ukraynaya və İrpenə etibarlı dəstək verən ilk ölkələrdən biri olub. “Biz bir daha əmin olduq ki, Azərbaycan dövləti bizim etibarlı dostumuz və tərəfdaşımızdır”, - deyə liseyin direktoru Valentina Antonenko əlavə edib.
Sonra əməkdaşlıq planları və birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, bundan öncə 2023-cü ilin dekabr ayında liseyə dərsliklər, köməkçi ədəbiyyatlar verilmişdi.

Azerbaijan handed textbooks and supporting literature on the Azerbaijani language to Lyceum No. 12 named after Academician Zarifa Aliyeva “Linguist” in the city of Irpen.
As reported by AZERTAJ, the Ambassador of Azerbaijan to Ukraine Seymur Mardaliyev got acquainted with the teaching of the Azerbaijani language at the lyceum. Ambassador noted that thanks to the attention and care of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Azerbaijan has completely renovated the lyceum damaged during the war. He mendtioned, that textbooks and supporting literature sent by the Azerbaijani government are being donated to the school for the second time.
Expressing gratitude to the Azerbaijani state for its constant attention, the director of the lyceum, Valentina Antonenko, noted that after the outbreak of the war, Azerbaijan was one of the first countries to provide reliable support to Ukraine and Irpen. “We were once again convinced that the Azerbaijani state is our reliable friend and partner,” added the director of the lyceum, Valentina Antonenko.
Plans for cooperation and the implementation of joint projects were also discussed.
It should be noted that previously textbooks and supporting literature were provided to the high school in December 2023.