Ukrayna Milli Uşaq Kitabxanasının sığınacağı Azərbaycan dövlətinin dəstəyi ilə yenidən təmir edilib
Azərbaycan dövlətinin dəstəyi ilə Kiyevdə Ukrayna Milli Uşaq Kitabxanasının sığınacağı yenidən təmir edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, sığınacağın açılış mərasimində Ukraynanın Mədəniyyət və Strateji Kommunikasiya, Xarici İşlər nazirliklərinin, Kiyev şəhər Meriyasının, Kiyev şəhər Hərbi Administrasiyasının nümayəndələri, Ali Radanın deputatları, bu ölkədə akkreditə olunmuş 20-dən artıq səfir, diplomatlar, mədəniyyət xadimləri və yerli media nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev bildirib ki, kitabxananın sığınacağı Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə tam təmir edilib: “Bugünkü tədbir Azərbaycan dövlətinin Ukraynaya humanitar yardımının tərkib hissəsidir. Son üç ildə Azərbaycanın Ukraynaya etdiyi humanitar yardımın həcmi 40 milyon dolları ötüb. Bu müddətdə valideyn himayəsindən məhrum olmuş 200-dən çox ukraynalı uşaq Azərbaycanda tam tibbi və psixoloji reabilitasiya keçib. Azərbaycan Ukraynaya humanitar yardım göstərməyə davam etməyə hazırdır. Yeni təmir edilmiş sığınacaq sadəcə təzə boya, yeni mərtəbələr və daha yaxşı şəraitlə yenilənmiş məkan deyil. Bu, uşaqların layiq olduqları təhlükəsizlik, rahatlıq və qayğını tapacaqları bir evdir. Onlar həqiqətən buna layiqdirlər. Bu gözəl məkan həm də Azərbaycan və Ukrayna mədəniyyətini birləşdirir”.
Ukraynanın mədəniyyət və strateji kommunikasiyalar nazirinin müavini Anastasiya Bondar göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, bu məkan da Azərbaycan və Ukrayna arasında bir dostluq simvoluna çevriləcək, mədəni mübadilə, insanlar arasında təmaslar imkanlarını genişləndirəcək, xalqlarımız arasında həmrəyliyi, anlaşmanı və dəstəyi gücləndirəcək.
Ukrayna Milli Uşaq Kitabxanasının direktoru Alla Qordienko isə bildirib ki, bu cür tədbirlər Azərbaycanla Ukrayna arasında mədəni əlaqələrin inkişafına töhfə verir.
Qeyd edək ki, sığınacaqda Azərbaycan və Ukraynanın milli nağıllarının qəhrəmanlarının və milli atributumuz olan narın şəkilləri də əksini tapıb.

Azerbaijan helps to rebuild shelter at National Library of Ukraine for Children
The shelter of the National Library of Ukraine for Children in Kiev has been reconstructed with the support of the Azerbaijani government.
The opening ceremony was attended by representatives of the Ministry of Culture and Strategic Communications of Ukraine, the Ministry of Foreign Affairs, the Kyiv City Hall, the Kyiv City Military Administration, MPs of the Verkhovna Rada, over 20 ambassadors, diplomats, cultural figures and local media representatives.
Addressing the event, Azerbaijani Ambassador to Ukraine Seymur Mardaliyev noted that the shelter was fully reconstructed with the support of the Azerbaijani government.
"Today`s event is part of the Azerbaijani government`s humanitarian assistance to Ukraine. Over the past three years, the volume of humanitarian assistance provided by Azerbaijan to Ukraine has exceeded $40 million. During this period, more than 200 Ukrainian children deprived of parental care have undergone full medical and psychological rehabilitation in Azerbaijan," the ambassador noted.
Anastasia Bondar, Deputy Minister of Culture and Strategic Communications of Ukraine, expressed her gratitude to the Azerbaijani government for its support.
Alla Gordienko, Director of the Library, emphasized that such events contribute to the development of cultural relations between Azerbaijan and Ukraine.