İrpen şəhər poliklinikasının Azərbaycan dövlətinin maliyyə dəstəyi ilə əsaslı təmirindən sonra rəsmi açılışı olub
28 aprel 2025-ci il tarixində Kiyev vilayəti İrpin şəhərində Azərbaycan Respublikası dövlətinin dəstəyi və “SOCAR Energy Ukraine” şirkətinin icrası ilə bərpası başa çatdırılmış şəhər poliklinikasının açılışı ilə bağlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdən öncə İrpində yerləşən, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümü münasibətilə onun adını daşıyan parkda görkəmli oftalmoloqun abidəsi ziyarət edilmişdir. Gülqoyma mərasimində Ukrayna xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişçenko və Kiyev Vilayəti Dövlət Administrasiyasının sədri (qubernatoru) Mıkola Kalaşnikov, İrpin şəhər meri vəzifələrini icra edən Anjela Makeyeva, UNİCEF-in Ukrayna nümayəndəliyinin rəhbəri Münir Məmmədov, GUAM baş katibi Altay Əfəndiyev, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Ukrayna nümayəndəliyinin diplomatı Oqtay Gözəlov, Böyük Britaniya səfirliyinin əməkdaşlıq bölümünün rəhbəri Şeyn Maklolin, o cümlədən “SOCAR Energy Ukraine” şirkətinin icraçı direktoru Elçin Məmmədov və şirkətin heyəti, akademik Zərifə Əliyeva adına “Linqvist” humanitar liseyinin direktoru və şagird heyəti, yerli diaspor fəalları, ictimaiyyət və mətbuat nümayəndələri iştirak etmişdirlər. Abidə önünə çiçək düzdükdən sonra “Linqvist” liseyinin şagirdləri Azərbaycan dilində şerlər səsləndirmişdirlər.
Poliklinikanın açılışı ilə bağlı tədbirdə çıxış edən səfir Seymur Mərdəliyev bu səhiyyə müəssisəsinin bərpası istiqamətində görülmüş işlərlə bağlı məlumat vermişdir. O, Azərbaycan dövlətinin İrpində həyata keçirdiyi və planlaşdırdığı digər infrastruktur layihələri, həmçinin Ukraynaya göstərdiyi çoxşaxəli humanitar yardım təşəbbüsləri barədə danışmışdır.
Daha sonra tədbirdə iştirak edən Ukrayna Baş nazirinin müavini – icmaların və ərazilərin inkişafı naziri Oleksiy Kuleba, Kiyev vilayəti qubernatoru Mıkola Kalaşnik, Ukrayna Parlamenti spikerinin müavini Olena Kondratyuk, xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişçenko və səhiyyə nazirinin müavini İqor Kopaç çıxış edərək İrpin şəhəri və Ukraynaya göstərilən dəstəyə görə şəxsən Prezident cənab İlham Əliyevə, Azərbaycan dövlətinə və xalqına minnətdarlıq bildirmiş, Azərbaycan-Ukrayna əməkdaşlığının davamlı inkişaf etdiyi və dərinləşdiyini vurğulamışdırlar. Çıxışlardan sonra qeyd olunan qonaqlar, əksəriyyəti səfir olmaqla diplomatik korpusun nümayəndələri poliklinikada aparılmış bərpa işləri ilə tanış olmuş, hava hücumundan müdafiə məqsədilə bütün tələblər nəzərə alınmaqla hazırlanmış sığınacağa baxış keçirmişdirlər.
Tədbir akademik Zərifə Əliyeva parkında “SOCAR Energy Ukraine” şirkəti tərəfindən təşkil olunmuş furşet formatında davam etmişdir. Söhbətlər zamanı qonaqlar Azərbaycanın Ukraynada həyata keçirdiyi layihələri rəğbətlə dəyərləndirmiş, diplomatik korpusun bir sıra nümayəndələri layihələrin həyata keçirilməsi prosesi ilə maraqlanmış və bənzər layihələr hazırlamağa maraq ifadə etmişdirlər.

On April 28, 2025, an event was held in Irpin city of Kyiv oblast, to mark the reopening of the city polyclinic, the restoration of which was completed with the support of the Government of the Republic of Azerbaijan and implemented by SOCAR Energy Ukraine.
Before the event, on the occasion of the 102nd birthday of the outstanding ophtalmologist Zarifa Aliyeva the participants of the event visited the park in Irpin named after Academician Zarifa Aliyeva and laid flowers. The ceremony was attended by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Oleksandr Mishchenko and Head of Kyiv Regional State Administration Mykola Kalashnyk, Acting Mayor of Irpin Angela Makeeva, Head of UNICEF Representative Office in Ukraine Munir Mamedov, Secretary General of GUAM Altay Efendiyev, Diplomat of the World Health Organization Representative Office in Ukraine Ogtay Gozalov, Head of Cooperation of the Embassy of the United Kingdom Shane McLaughlin, as well as Executive Director of SOCAR Energy Ukraine Elchin Mamedov and the company staff, the director and students of the humanitarian lyceum "Lingvist" named after Academician Zarifa Aliyeva, local diaspora activists, representatives of the public and the media. After laying flowers in front of the monument, students of the lyceum "Lingvist" recited poems in Azerbaijani language.
Speaking at the event to mark the opening of the polyclinic, Ambassador Seymur Mardaliyev spoke about the work done to restore this medical facility. He highlighted other infrastructure projects implemented and planned by Azerbaijan in Irpin, as well as its multifaceted humanitarian assistance initiatives to Ukraine.
Then, Deputy Prime Minister of Ukraine - Minister of Development of Communities and Territories Oleksiy Kuleba, Governor of Kyiv Region Mykola Kalashnyk, Vice Speaker of the Ukrainian Parliament Olena Kondratyuk, Deputy Minister of Foreign Affairs Oleksandr Mishchenko, and Deputy Minister of Health Ihor Kopach, delivering speech expressed gratitude to President Ilham Aliyev, the state and people of Azerbaijan for the support provided to the city of Irpin and Ukraine, and emphasized that Azerbaijani-Ukrainian cooperation is constantly developing and deepening. After the speeches, the guests, most of whom were ambassadors and representatives of the diplomatic corps, were introduced to the restoration work being carried out at the polyclinic and visited the shelter, prepared taking in accordance all the requirements of air defense.
The event continued in the format of a cocktail organized by SOCAR Energy Ukraine in the park named after Academician Zarifa Aliyeva. During the informal talks , the guests highly appreciated the projects implemented by Azerbaijan in Ukraine, a number of representatives of the diplomatic corps were interested in the process of project implementation and expressed interest in the development of similar projects.