Kiyevdə Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə qəbul təşkil olunub
AZƏRTAC xəbər verir ki, müharibə şəraiti ilə bağlı təhlükəsizlik qaydalarına riayət olunmaqla Azərbaycanın bu ölkədəki səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Ukrayna Ali Radasının sədrinin müavini Olena Kondratyuk, Ukrayna xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişenko, deputatlar, xarici ölkələrin səfirlikləri, ictimai-siyasi xadimlər, diplomatlar, universitet rektorları, diaspor fəalları və soydaşlarımız iştirak ediblər.
Qəbul Azərbaycanın və Ukraynanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev bildirib ki, 107-ci il əvvəl, 1918-ci il mayın 28-də İstiqlal Bəyannaməsinin qəbulu ilə bütün müsəlman Şərqində ilk parlamentli demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (ADR) əsası qoyulub. ADR azadlıq, bərabərlik və milli öz müqəddəratını təyinetmə prinsipləri üzərində qurulub. Bu, təkcə xalqımızın dövlətçilik hüququnun cəsarətli təsdiqi deyil, həm də Şərqdə demokratik idarəçiliyin qabaqcıl nümunəsi idi. 1920-ci ilin aprelində bolşevik istilası nəticəsində ADR qısa ömür sürsə də, 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən və özünü qürurla Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi elan etdikdən sonra bu müstəqil millilik təcrübəsi milli kimliyin mühüm tərkib hissəsinə çevrilib.
Səfir qeyd edib ki, 107 il sonra, bu gün Azərbaycan müstəqil, suveren və demokratik ölkə kimi Prezident İlham Əliyevin müdrik və uzaqgörən rəhbərliyi altında özünün səmərəli idarəçiliyi, sosial-iqtisadi və insan kapitalının inkişafı, beynəlxalq aləmdə artan rolu və nüfuzu ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin arzu və ideallarını gerçəkləşdirir. Azərbaycan uzun tarixinin ən şərəfli və uğurlu dövrünü yaşayır və heç vaxt indiki qədər güclü olmamışdır.
Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə Ukrayna Ali Radası adından təbriklərini çatdıran spikerin müavini Olena Kondratyuk isə çıxışında bildirib ki, bu xüsusi bir bayramdır.
“Ukrayna və Azərbaycan strateji tərəfdaşdırlar. Üstəlik, biz tarixin, ortaq çağırışların və qarşılıqlı dəstəyin birləşdirdiyi dostuq. Biz Azərbaycana göstərdiyi humanitar yardıma, enerji sektorumuza verdiyi dəstəyə, dağılmış infrastrukturun bərpasına görə minnətdarıq. Qoy bu Müstəqillik Günü ümid, güc və birlik bayramı olsun! Ukrayna Parlamenti adından Azərbaycan xalqına sülh, firavanlıq arzulayıram!”, - deyə Olena Kondratyuk əlavə edib.
Ukrayna xarici işlər nazirinin müavini Oleksandr Mişenko isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi adından Azərbaycan dövlətinə təbriklərini çatdırıb.
“Böyük məmnunluq hissi ilə strateji tərəfdaşımız olan, Azərbaycanın Müstəqillik Gününü təbrik edirəm. 2022-ci ilin fevral ayından Azərbaycanın göstərdiyi humanitar yardımın dəyəri 41 milyon dollardan çox olub”, - deyə XİN müavini bildirib.
Oleksandr Mişenko, həmçinin qeyd edib ki, Ukrayna və Azərbaycanın ikitərəfli münasibətlərində diaspor mühüm yer tutur.
Daha sonra ölkəmizin füsunkar təbiətini, mədəniyyətini və incəsənətini təcəssüm etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Xüsusi guşədə Azərbaycan istehsalı olan məhsulların təqdimatı tədbir iştirakçılarında böyük maraq doğurub.

A reception was organized in the capital of Ukraine, Kyiv, on the occasion of Azerbaijan's Independence Day.
AZERTAJ reports that the event, organized by the Embassy of Azerbaijan in Ukraine in compliance with security rules related to wartime conditions, was attended by Deputy Speaker of the Verkhovna Rada of Ukraine Olena Kondratiuk, Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Oleksandr Mischenko, members of Parliament, embassies of foreign states, public and political figures, diplomats, university rectors, diaspora activists and Azerbaijanis residing in Ukraine.
The reception began with the performance of the National Anthems of Azerbaijan and Ukraine.
Delivering speech, Ambassador Seymur Mardaliyev said that 107 years ago, on May 28, 1918, with the adoption of the Declaration of Independence, the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) - the first parliamentary democratic state in the entire Muslim East was founded. ADR was founded on the principles of freedom, equality and national self-determination. This was not only a bold assertion of our people’s right to statehood, but also a pioneering example of democratic governance in the East. Although the ADR was short-lived due to the Bolshevik invasion in April 1920, this experience of independent nationality has become an important part of the national identity since the Republic of Azerbaijan regained its independence in 1991 and proudly declared itself the successor of the Azerbaijan Democratic Republic.
Ambassador noted that 107 years later, today, as an independent, sovereign and democratic country, under the wise and far-sighted leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan is realizing the dreams and ideals of the Azerbaijan Democratic Republic through effective governance, the development of socio-economic and human capital, and its growing role and influence in the international arena. Azerbaijan is experiencing the most glorious and successful period in its long history and has never been stronger than now.
Vice Speaker Olena Kondratiuk, who expressed congratulations on behalf of the Verkhovna Rada of Ukraine on the occasion of Azerbaijan’s Independence Day, noted in her speech that this is a special holiday. “Ukraine and Azerbaijan are strategic partners. Moreover, we are friends, united by history, common challenges and mutual support. We are grateful for the humanitarian assistance provided to Azerbaijan, the support provided to our energy sector, the restoration of the destroyed infrastructure. May this Independence Day be a holiday of hope, strength and unity! On behalf of the Ukrainian Parliament, I wish the people of Azerbaijan peace and prosperity!”, added Olena Kondratiuk.
Deputy Minister of Foreign Affairs of Ukraine Oleksandr Mischenko, on behalf of the Ministry of Foreign Affairs, conveyed congratulations to the Azerbaijani state. “It is with great pleasure that I congratulate our strategic partner, Azerbaijan, on Independence Day. Since February 2022, the value of humanitarian aid provided by Azerbaijan has exceeded $41 million,” said the Deputy Minister of Foreign Affairs. Oleksandr Mischenko also noted that the diaspora plays an important role in the bilateral relations between Ukraine and Azerbaijan.
Event was accompanied by the video, embodying the fascinating nature, culture and art of Azerbaijan, as well as with presentation of the products made in Azerbaijan.
The participants of the event were presented with delicious dishes of the national cuisine of Azerbaijan.