Səfir Seymur Mərdəliyev İrpen şəhərinə səfər etmişdir
Azərbaycanın Ukraynaya təyin olunan yeni səfiri Seymur Mərdəliyev 10 iyun 2023-cü il tarixində İrpen şəhərinə səfər edib.
Seymur Mərdəliyev, İrpen şəhər meri Oleksandr Markuşin və səfirliyin diplomatları Ukraynanın İrpen şəhərində Azərbaycanın görkəmli elm xadimi, oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın abidəsi önünə tər çiçəklər düzərək əziz xatirəsini yad ediblər.
Səfir Seymur Mərdəliyev bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı əsasında ölkəmiz Ukraynaya, o cümlədən İrpen şəhərinə hər zaman dəstək göstərir və bu dəstək davam etdiriləcək. Səfir bildirib ki, İrpen ukraynalılarla yanaşı, azərbaycanlıların da doğma şəhəridir. Burada akademik Zərifə xanım Əliyevanın adını daşıyan küçə, orta məktəb və park var. İrpen Azərbaycan və Ukrayna xalqlarının dostluq körpüsüdür.
Mer Oleksandr Markuşin çıxışında Azərbaycanı Ukrayna üçün dost, qardaş ölkə kimi qiymətləndirib. O, müharibə zamanı Azərbaycanın daimi diqqətini gördüklərini, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə SOCAR-ın Ukraynadakı nümayəndəliyi məktəbi tez bir zamanda əsaslı təmir etdiyini vurğulayıb, müharibə zamanı İrpenə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür etdim.

Ambassador Seymur Mardaliyev visited the city of Irpin.
The newly appointed ambassador of Azerbaijan in Ukraine Seymur Mardaliyev visited city of İrpen on June 10, 2023.
Ambassador Seymur Mardaliyev, Mayor of Irpen Oleksandr Markushyn and the diplomats of the Embassy of Azerbaijan in Ukraine laid flowers at the monument to the outstanding scientist, ophthalmologist academician Zarifa Alieva in Irpen.
Ambassador Seymur Mardaliyev noted that on the instructions of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Azerbaijan always supports Ukraine, including the city of Irpin, and this support will continue. The ambassador noted that Irpen is the homeland of not only Ukrainians, but also Azerbaijanis. There is a street, a secondary school and a park named after Academician Zarifa Aliyeva. Irpen is a bridge of friendship between the peoples of Azerbaijan and Ukraine.
In his speech the mayor Oleksandr Markushyn evaluated Azerbaijan as a friendly and fraternal country for Ukraine. He emphasized that they saw the constant attention of Azerbaijan during the war, that the school in Irpen was quickly repaired by SOCAR through the instruction of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. He thanked the President of Azerbaijan Ilham Aliyev for supporting Irpen during the war.