Azərbaycandan Ukraynaya elektrik avadanlıqlarından ibarət növbəti humanitar yardım göndərilib
Ölkəmiz tərəfindən Ukrayna xalqına humanitar yardım göstərilməsi məqsədilə nəzərdə tutulmuş elektrik avadanlıqlarının birinci hissəsi bu gün Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il 17 iyul tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Energetika Nazirliyinin tədarük etdiyi humanitar yükə 555 min metrdən çox elektrik kabelləri və naqilləri daxildir. 14 TIR-dan ibarət yük avtomobili karvanının daşıdığı humanitar məqsədli mallar Ukraynadakı mövcud vəziyyətlə əlaqədar zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpasına dəstək üçün göndərilir.
Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətlər əsasında təşkil olunan və ümumi dəyəri 7,6 milyon ABŞ dolları olan sözügedən yardımın növbəti hissələrinin yaxın müddət ərzində yola salınması planlaşdırılır.
Xatırladaq ki, Ukraynaya bundan əvvəl də ölkəmiz tərəfindən elektrik avadanlıqları ilə bağlı humanitar yardım göndərilib. Yaranmış böhranla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Ukraynaya göstərdiyi humanitar, o cümlədən bərpa və yenidənqurma işlərinə dəstək xarakterli yardımın ümumi məbləği artıq 33 milyon ABŞ dollarından çoxdur.
Müharibədən zərər çəkmiş, ailə üzvlərini itirmiş ümumilikdə 154 ukraynalı uşaq tibbi və sosial-psixoloji reabilitasiya məqsədilə humanitar yardım fəaliyyətləri çərçivəsində ölkəmizə gətirilib. İrpen şəhərində hərbi əməliyyatlar nəticəsində dağılmış Zərifə Əliyeva adına “Linqvist” humanitar liseyi tam bərpa edilib, habelə həmin şəhərdə ciddi dağıntılara məruz qalmış bir sıra sosial təyinatlı obyektlərin Azərbaycan tərəfindən əsaslı bərpası ilə bağlı hazırda müvafiq işlər aparılmaqdadır.

Another humanitarian aid consisting of electrical equipment sent from Azerbaijan to Ukraine
Today, the first part of the electrical equipment by our state to provide humanitarian aid to Ukrainians was sent from the territory of the Sumgait Technopark.
AZERTAC reports that according to the Decree of President Ilham Aliyev dated July 17, 2023, the humanitarian cargo delivered by the Ministry of Energy includes more than 555,000 meters of electrical cables and wires. The humanitarian cargo, which is transported by 14 trucks, is sent to support the restoration of stable electricity supply in the affected areas of Ukraine.
The following parts of the said assistance with a total cost of 7.6 million US dollars, organized on the basis of applications received from Ukraine, is planned to be sent in the near future.
Should be noted, that Azerbaijan earlier sent humanitarian aid electrical equipment to Ukraine as well. The total amount of humanitarian assistance, including support for recovery and reconstruction, provided by the Republic of Azerbaijan to Ukraine is more than 33 million US dollars.
In total, 154 Ukrainian children who suffered from the war and lost relatives were brought to Azerbaijan for medical and social-psychological rehabilitation as part of humanitarian aid. The humanitarian lyceum "Linguist" named after Zarifa Aliyeva in Irpen city, which was destroyed as a result of military operations, has been completely restored, and the related work for solid restoration of a number of social objects in this city, which suffered serious damage, is being carried out by Azerbaijan.