İtkin düşmüş şəxslərə və onların ailələrinə həsr edilmiş beynəlxalq rəsm müsabiqəsi elan edilmişdir
Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən 17 yaşdan yuxarı rəssamlar üçün beynəlxalq rəsm müsabiqəsi keçirilir.
Silahlı münaqişələr zamanı itkin düşmüş şəxslərə və onların ailələrinə həsr edilmiş müsabiqəyə təqdim edilmiş əsərlər mövzu üzrə 2-3 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Azərbaycanda keçiriləcək beynəlxalq konfrans zamanı sərgilənəcək. Ən yaxşı beş əsərin müəllifinə pul mükafatı veriləcək.
- Müsabiqənin əsas mövzuları “itkin düşmüş şəxs”, “itkin düşmüş şəxsin ailəsi” və “itkin düşmə”;
- Müsabiqə həm yerli, həm də xarici rəssamlar üçün açıqdır;
- Seçim prosesi əvvəlcədən müəyyən edilmiş münsiflər heyəti tərəfindən aparılacaq;
- Rəsmlərin ölçüsü 50 x 60 sm-dən az olmamalıdır;
- Çərçivəli rəsmlər 20 sentyabr 2024-cü il tarixinədək təqdim edilməlidir;
- Xaricdən iştirak edən rəssamlar rəsmlərinin yüksək keyfiyyətli şəkillərini narminavaliyeva94@gmail.com elektron poçt ünvanına göndərməlidirlər;
- Üç qalib seçiləcək;
- Birinci yerin qalibi 1000 manat, ikinci yerin qalibi 700 manat, üçüncü yerin qalibi 500 manat məbləğində mükafatla təltif olunacaq;
- Bundan əlavə, münsiflər heyətinin üzvlərini xüsusi heyran edən iki rəsm əsərinin hər biri 200 AZN məbləğində mükafatlandırılacaq ;
- Rəsmlər aşağıdakı ünvana təqdim edilməlidir: Rəşid Behbudov küçəsi, 3, Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətinin Mədəniyyət Mərkəzi;

Azerbaijan and ICRC announce international painting contest dedicated to missing persons and their families
The State Commission for Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of the Republic of Azerbaijan and the International Committee of the Red Cross have announced an international painting contest for artists over 17 years old.
The works submitted for the competition, dedicated to missing persons and their families during armed conflicts, will be presented during the international conference on the relevant topic in Azerbaijan October 2-3, 2024. The author of the five best works will be awarded a cash prize.
Announcement about the contest can be reached through the pages of the State Commission for Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of the Republic of Azerbaijan and the International Committee of the Red Cross.
- Main themes of the contest are “missing person”, “family of missing person” and “disaapearance”;
- The contest is open for both local and foreign artists;
- The selection process will be conducted by a pre-determined jury;
- The size of the paintings should not be less than 50 x 60 cm;
- The framed paintings should be submitted by 20 September 2024;
- Artists participating from abroad should submit the high-quality photos of their paintings to the following email: narminavaliyeva94@gmail.com;
- Three winners will be selected;
- The winner of the first place would be awarded with the prize in the amount of 1000 AZN, the winner of the second place 700 AZN, and the winner of the third place 500 AZN;
- In addition, two paintings which specially impressed the members of the jury will be each awarded 200 AZN;
- The paintings should be submitted to the following address: 3, Rashid Behbudov street, Cultural Center of the State Security Service;