Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa arasında görüş keçirilib
24 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Ukrayna xarici işlər naziri Andrey Sibiqa ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud siyasi, iqtisadi, enerji, humanitar və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri, eləcə də regional məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Andrey Sibiqanı xarici işlər naziri vəzifəsinə təyinatı münasibətilə təbrik edib.
Görüşdə, hər iki ölkənin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyin dəstəklənməsi ilə bağlı göstərilən davamlı mövqenin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycanın Ukraynaya humanitar yardım fəaliyyəti, o cümlədən bərpa və yenidənqurma işlərinə göstərilən dəstək yüksək qiymətləndirilib.
Tərəflər iki ölkə arasında mövcud siyasi dialoqun ikitərəfli siyasi-diplomatik əlaqələrin inkişafına töhfə verən əsas amillərdən biri olaraq dəyərləndiriblər.
Görüşdə eyni zamanda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində yeni əməkdaşlıq Imkanlarından bəhs olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-yenidənqurma işləri, Azərbaycanla Ermənistan arasında normaşllama prosesinin cari vəziyyəti barədə məlumatlandırıb.
Bununla yanaşı, görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Meeting held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrey Sibiga
On September 24, 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Ukraine Andrey Sibiga within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
The sides discussed the existing political, economic, energy, humanitarian cooperation and regional issues.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Andrey Sibiga on his appointment as Minister of Foreign Affairs.
At the meeting, the importance of the continuous position of both countries regarding the support of territorial integrity and sovereignty within the internationally recognized borders was noted.
Azerbaijan's humanitarian aids to Ukraine, including support for recovery and reconstruction works, were highly appreciated.
The sides assessed the current political dialogue between the two countries as one of the main factors contributing to the development of bilateral political-diplomatic relations.
At the same time, new opportunities for cooperation within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) were discussed at the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov informed about the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia during the post-conflict period, the restoration and reconstruction works carried out in territories liberated from occupation.