Kiyevdə Azərbaycanın mədəni irsi təbliğ olunub
Ukraynanın paytaxtı Kiyevdə Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının ildönümü münasibətilə ölkəmizin mədəniyyəti təbliğ olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Ukrayna Milli Uşaq Kitabxanasında keçirilən tədbirdə xarici ölkələrin səfirlikləri, Ukrayna Mədəniyyət və Strateji Kommunikasiyalar Nazirliyinin nümayəndələri, ictimai, mədəniyyət xadimləri, İrpendə akademik Zərifə Əliyeva adına Linqvistika liseyinin şagird və müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbir Azərbaycan və Ukraynanın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra Azərbaycanın tarixi və mədəni dəyərlərinə həsr olunan sənədli film nümayiş etdirilib.
Daha sonra çıxış edən ölkəmizin Ukraynadakı səfiri Seymur Mərdəliyev bildirib ki, müstəqilliyin ilk illəri bir çox daxili və xarici amillərə, xüsusən də torpaqlarımızın Ermənistan tərəfindən işğalına görə Azərbaycan böyük çağırışlarla üzləşib, ciddi sınaqlardan keçib. “O keşməkeşli vaxtlarda Azərbaycanı tam tənəzzüldən Ümummilli Lideri Heydər Əliyev xilas etdi, bundan sonra ölkəmizin inkişaf dövrü başladı. Bu gün isə biz fəxr edirik ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmiz tərəqqi və inkişaf yolunda inamla irəliləməkdə davam edir”, - deyə səfir vurğulayıb.
Diplomat bildirib ki, Azərbaycan Mədəniyyəti Gününün keçirilməsi ölkələrimiz arasında dostluğun daha bir rəmzi və əlavə mədəni mübadilə mənbəyidir.
Səfir qonaqlara, həmçinin Bakıda keçiriləcək COP29 haqqında ətraflı məlumat verib, həmçinin müharibə dönəmində Azərbaycan dövlətinin Ukraynaya humanitar yardımları, bərpa, yenidənqurma işlərində iştirakı barədə danışıb.
Ukrayna Milli Uşaq Kitabxanasının direktoru Alla Qordienko çıxışında bu cür tədbirlərin Azərbaycanla Ukrayna arasında mədəni əlaqələrin inkişafındakı töhfəsindən danışıb.
Tədbirdə Azərbaycana aid mahnılar, şerlər səsləndirilib, tamaşa nümayiş etdirilib. Eyni zamanda, akademik Zərifə Əliyeva adına Linqvistika liseyinin şagirdlərinin ifasında Azərbaycan dilində şer səsləndirilib.
Sonda qonaqlar kitabxanada yaradılan “Azərbaycan xalqının mədəni dəyərləri” adlı kitab, həmçinin Azərbaycanın milli geyimlərinin, atributlarının sərgilərinə baxıblar.

Cultural heritage of Azerbaijan is presented in Kyiv
Event dedicated to the anniversary of the restoration of Azerbaijan's independence was held in the capital of Ukraine, Kyiv.
As AZERTAJ reports, representatives of the local community, embassies of foreign countries, the Ministry of Culture and Strategic Communications of Ukraine, cultural figures, students and teachers of the Irpin city "Linguist" Lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva took part in the event organized by the Embassy of Azerbaijan in Ukraine at the National Children's Library of Ukraine.
The national anthems of Azerbaijan and Ukraine were performed at the begining. Then a documentary film about the historical and cultural values ​​of Azerbaijan was shown.
Ambassador of Azerbaijan to Ukraine Seymur Mardaliyev, who spoke at the event, noted that in the first years of independence, Azerbaijan faced many internal and external problems, including the occupation of its lands by Armenia, and overcame serious challenges. "In those difficult times, national leader Heydar Aliyev saved Azerbaijan from the crisis, after which the period of development of our country began. Today, we are proud that under the leadership of President Ilham Aliyev, our country confidently continues on the path of progress and development," the ambassador emphasized.
Diplomat noted that holding the Day of Azerbaijani Culture in Ukraine is an embodiment of friendship between our countries and cultural exchange.
Ambassador informed the guests in detail about the COP29 conference, which will be held in Baku, told about Azerbaijan's provision of humanitarian aid to Ukraine during the war, reconstruction works.
Director of the National Children's Library of Ukraine, Alla Hordiienko, in her speech spoke about the contribution of such events to the development of intercultural relations between Azerbaijan and Ukraine. At the event, songs and poems devoted to Azerbaijan were sung, and a play was presented. Students of the "Linguist" lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva performed a poem in the Azerbaijani language.
In the end, the guests examined the book "Cultural values ​​of the Azerbaijani people" presented in the library fund and got acquainted with the exhibition of national costumes and attributes of Azerbaijan.