Kiyevdə beynəlxalq xeyriyyə festivalında Azərbaycan öz stendi ilə təmsil olunub
Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatik Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Kiyevdə “Ukrayna üçün ürəkləri birləşdirin!” adlı beynəlxalq xeyriyyə festivalının rəsmi açılış mərasimi olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, beynəlxalq festivalda 30-dan çox ölkə ilə yanaşı, Azərbaycan da stendi ilə təmsil olunub. Ukraynadakı səfirliyimizin dəstəyi ilə Azərbaycanın mədəniyyəti, mətbəxi təbliğ olunub. Kiyev sakinlərinə, qonaqlara, xarici ölkələrin diplomatik nümayəndələrinə Azərbaycanın milli mətbəxindən paxlava, şəkərbura, şərablar, çaylar paylanılıb. Bundan başqa, Ukraynada yaşayan və yaradıcılığı ilə tanınan soydaşımız, tətbiqi incəsənət ustası Rəna Səfərovanın hazırladığı milli atributlarımız, musiqi alətlərimiz nümayiş etdirilib.
Festival çərçivəsində Ukrayna Azərbaycanlılarının Birləşmiş Konqresinin dəstəyi ilə “Kavkaz” rəqs qrupu milli rəqslərimizi, o cümlədən “Sarı gəlin”, “Uzundərə”, “Köçəri”ni ifa edib.
“OUTLOOK” layihəsinin baş direktoru Darya Karyakina AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycan stendi onda böyük maraq doğurub. “Azərbaycan stendi ilə tanış oldum. Azərbaycanın müxtəlif növ məhsullarını görmək olduqca xoşdur. Bu gün xeyriyyə festivalında insanlar xarici ölkələrin məhsulları ilə tanış olurlar. Azərbaycan da burada öz milli mədəniyyətini, mətbəxini nümayiş etdirir. Azərbaycanın simvolu olan narın maketinin nümayişi festival iştirakçılarında xoş təssürat yaradır”, - deyə Darya Karyakina əlavə edib.
Kiyev Milli Akademik Operetta Teatrının kommersiya direktoru, Ukraynanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Oksana Koqut isə AZƏRTAC-a açıqlamasında iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib: “Azərbaycanla Ukrayna arasında uzun müddətdir, mədəni əlaqələr inkişaf edir. Azərbaycan Ukraynada keçirilən bir çox festivallarda uğurla təmsil olunur. Çox pozitiv münasibətlərimiz var. Biz Azərbaycanı çox sevirik, sevimli Bakı, Gəncə və Şəki şəhərlərində olmuşam. Çox gözəl mədəni irsə malik şəhərlərdir. Bu gün beynəlxalq festivalda Azərbaycan çox gözəl stendlə təmsil olunur. Sizin çayı, nar şərabınızı çox sevirəm”.

Azerbaijan represented with its stand at the international charity festival in Kyiv
The official opening ceremony of the international charity festival "Let's unite hearts for Ukraine!", organized by the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, took place in Kyiv.
Along with more than 30 countries, Azerbaijan was also represented with its stand at the international festival with the support of the Embassy of Azerbaijan in Ukraine. Kyiv residents, guests and diplomatic representatives of foreign countries were offered pakhlava, shekerbura, wine, tea etc. Besides, national attributes made by the famous master of decorative and applied arts Rena Safarova, who lives in Ukraine, as well as musical instruments were displayed.
The "Caucasus" dance group with the support of the United Diaspora of Azerbaijanis of Ukraine performed national dances, including Sary Gelin, Uzundere, Kochari.
The Director General of the OUTLOOK project, Darya Karyakina, told AZERTAJ that the Azerbaijani stand aroused great interest in her. "I got acquainted with the stand. It is very nice to see various types of Azerbaijani products. Today, at the charity festival, people get acquainted with products from different countries. Azerbaijan also demonstrates its national culture and cuisine. The demonstration of a model of a pomegranate, which is a symbol of Azerbaijan, makes a great impression on the festival participants," D.Karyakina added.
Commercial Director of the Kyiv National Academic Operetta Theater, Honored Culture Figure of Ukraine Oksana Kohut noted that cultural ties between the two countries are at a high level: "Cultural ties between Azerbaijan and Ukraine have been developing for a long time. Azerbaijan successfully participates in many festivals in Ukraine, and we have very positive relations. We love Azerbaijan. I have been to Baku, Ganja, Sheki. These cities have a wonderful cultural heritage. Today Azerbaijan is represented at the international festival with a wonderful stand. I like your tea and pomegranate wine.”