Azərbaycandan Ukraynaya elektrik avadanlıqlardan ibarət növbəti humanitar yardım göndərilib
7 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasından Ukraynaya növbəti humanitar yardım göndərilib. Elektrik avadanlıqlarından ibarət yük Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb.
Məlum olduğu kimi, bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 5 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, bir milyon ABŞ dollarının manat ekvivalentində vəsait ayrılıb.
Bu vəsait çərçivəsində göndərilən ilkin humanitar yardım yükünə elektrik kabelləri, naqillər və transformatorlar daxildir. Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətə əsasən, qeyd edilən təchizat müharibədən zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpası üçün nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, mövcud vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycan tərəfindən Ukraynaya göstərilmiş yenidənqurma və humanitar məqsədli yardımların ümumi məbləği 40 milyon ABŞ dollarını keçib. 2025-ci ilədək elektrik avadanlıqları qismində 120-yə yaxın transformator və komplekt transformator məntəqəsi, 70-ə yaxın generator, habelə 3.3 milyon metrdən çox kabel və naqil Ukraynaya yola salınıb.

On February 7, 2025, another humanitarian aid has been sent from the Republic of Azerbaijan to Ukraine. The aid consisting of the electrical equipments was sent from the territory of the Sumgait Technology Park.
As is known, funds in the equivalent of one million US dollars were allocated for this purpose in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, dated February 5, 2025.
The initial humanitarian aid sent within the framework of these funds includes electrical cables, wires and transformers. According to the application received from Ukraine, the mentioned supplies are intended for the restoration of stable electricity supply to the war-affected areas.
It should be noted that the total amount of reconstruction and humanitarian aid provided by Azerbaijan to Ukraine in connection with the current situation exceeded 40 million US dollars. About 120 transformers and complex transformer stations, about 70 generators, as well as more than 3.3 million meters of cables and wires were sent to Ukraine before 2025.